Henryk Hayden

Port w Normandii - Omonville la Rogue

24x34cm
Litografia
papier
CYKL:
Six Marines
No items found.

Oryginalna grafika autorstwa jednego z głównych twórców École de Paris - Henryka Haydena, przedstawiająca port w Normandii. W poziomej kompozycji artysta ukazał widok na niewielkie wzniesienie tuż przy plaży, na szczycie którego stoją niska zabudowa portowa. Na plaży i na wzgórzu leżą wyciągnięte z wody łódki. W oddali rozciąga się malowniczy pejzaż z błękitem morza i jasnym niebem ponad całością.

Do ulubionych tematów malarskich Haydena należały zdecydowanie pejzaże, które malował podczas licznych plenerów we Francji. Prezentowana praca wchodziła w skład teki grafik "Sześć marin" wydanej w Paryżu w 1948 roku.
Doskonale oddaje ona sposób pracy twórczej Haydena, który powiedział, że "malarstwo nie jest dodawaniem, jest odejmowaniem".

Technika: litografia barwna na papierze. Sygnowana i datowana ołówkiem poniżej kompozycji: "27/100 Hayden 1948" (sygnatura oryginalna, autorska).
Na odwrociu grafiki liczne naklejki katalogowe z domów aukcyjnych oraz galerii sztuki.

Henryk Hayden (1883 - 1970) malarz, jeden z najbardziej reprezentatywnych twórców École de Paris. Urodził się w Warszawie, w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Początkowo kształcił się na Politechnice Warszawskiej, następnie w Szkole Sztuk Pięknych. W 1907 roku wyjechał do Paryża na studia uzupełniające w Académie de La Palette. Często bywał na plenerach do Bretanii, gdzie poznał Władysława Ślewińskiego, który wywarł duży wpływ na wczesną twórczość Haydena. Następnie związał się ze środowiskiem École de Paris, wystawiał także liczne dzieła na paryskich Salonach. W swojej pracowni na Montmartrze nawiązywał wiele kontaktów z takimi artystami jak Picasso, Matisse, Gris. Jego późniejsza twórczość kierowała jest w stronę abstrakcji. Szczególnie cenione przez kolekcjonerów prace Haydena to martwe natury i pejzaże charakteryzujące się dużymi walorami dekoracyjnymi.

Wymiary: 24 x 34 cm (wymiar kompozycji), z ramą: 51,5 x 62,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z płóciennym passe partout.

Do zakupionej litografii dołączamy również certyfikat autentyczności oraz pełną dokumentację potwierdzającą proweniencję.

SPRZEDANY

Zapytaj o ten obraz

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak. Sprawdź dane i spróbuj jeszcze raz.

Jak zakupić dzieło

Napisz do nas wiadomość za pomocą skrzynki mailowej, którą widzisz po lewej stronie

2

Otrzymujesz od nas informację o cenie obrazu oraz innych technicznych szczegółach.

3

Gdy podejmiesz decyzję o zakupie, ustalamy formę płatności.

4

Po dokonaniu płatności obraz zostaje wysłany specjalnym ubezpieczonym transportem na polski adres, który nam podasz.

Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz newsletter

DODATKOWO OTRZYMASZ PDF Z TRZEMA RADAMI JAK KUPOWAĆ DZIEŁA SZTUKI