Posiadasz kapitał kulturowy - czy go rozwijasz?

Być może zadawałeś sobie kiedyś pytanie czy posiadanie dzieł sztuki jest możliwe tylko dla bogatych? Od razu należy odpowiedzieć, że to stereotyp, który należy obalać. Co prawda, kupowanie sztuki wiąże się z pieniędzmi, ale w tym artykule dowiesz się, że potrzebny jest też innego rodzaju kapitał. Jeżeli interesujesz się kolekcjonowaniem dzieł sztuki lub inwestowaniem ten artykuł może ci się przydać, ponieważ na naszym rodzimym rynku sztuki niezwykle istotne jest posiadanie kapitału nie tylko ekonomicznego, ale także kulturowego.

BUDOWANIE KAPITAŁU KULTUROWEGO

Na początek słowo wyjaśnienia. Kapitał kulturowy to inaczej mówiąc zestaw cech i umiejętności, które nabywamy w okresie wychowania. Może się do nich zaliczać:

  • sposób wypowiadania się  
  • szacunek do innych oraz ich pracy
  • gust
  • znajomość dobrych manier i kultury
Kapitał kulturowy nabywamy we wczesnych latach dzieciństwa

Jak widać powyższe cechy mogą być nam przekazane w różnym stopniu podczas wychowania. Dlatego nie trzymając się ściśle definicji, możemy stwierdzić, że kapitał kulturowy można rozwijać i kształtować przez całe życie. W kontekście sztuki może to oznaczać zdobywanie wiedzy. Rafał Kamecki w wywiadzie z Dorotą Żaglewską zachęcał do uprawiania “turystyki muzealnej”:  

“Najlepiej chodzić na aukcje, przeglądać i czytać katalogi aukcyjne. Warto przychodzić na wystawy przedaukcyjne, oglądać obrazy. Trzeba rozmawiać z kolekcjonerami, pracownikami galerii, ekspertami. Można stąd zaczerpnąć wiele informacji nieformalnych, pozakatalogowych. Warto chodzić do muzeów, wręcz uprawiać turystykę muzealną, by nabierać ogłady, rozeznania w świecie. Trzeba czytać monografie, przeglądać albumy. To wszystko w dość długim czasie, daje wiedzę.”

Niestety wg badań Doroty Żaglewskiej na polskim rynku sztuki “wyposażeni w kapitał ekonomiczny amatorzy konsumpcji materialnej w coraz mniejszym stopniu angażują się w konsumpcję kultury i to nawet na niskim poziomie.”

NADCHODZI ZMIANA POKOLENIOWA

Jednak ci, którzy już teraz rozpoczną rozwijanie swojego kapitału kulturowego mogą w nadchodzących latach osiągnąć sukces na polskim rynku sztuki. Dlaczego jest to istotne właśnie teraz? Będziemy mieli wkrótce do czynienia ze zmianą pokoleniową oraz zjawiskiem określanym mianem “wielkiego transferu bogactwa”.  

Oksana Bagriy - art advisor na polskim rynku sztuki – w tygodniku Wprost opisała to następująco:

“W ciągu następnego ćwierćwiecza miliardy dolarów zostaną przekazane z pokolenia wyżu demograficznego do dzieci pokolenia X i millenialsów. Nie ominie to również i Polski. Starzejący się kolekcjonerzy zastanawiają się nad swoimi planami dotyczącymi tego, kto odziedziczy ich dzieła w obliczu szybko zmieniającego się rynku sztuki i rozbieżnych gustów przyszłych pokoleń.”

Dlatego dla młodego pokolenia kolekcjonerów, najbliższe lata mogą być świetnym momentem do nabycia wyjątkowych dzieł. Żeby tak się stało niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego kapitału kulturowego, w szczególności wiedzy oraz dobrego smaku i gustu. Pozwoli to wybrać dzieła o najwyższej wartości artystycznej z potencjałem inwestycyjnym. Jeśli stale rozwijasz swój kapitał kulturowy, sprawisz, że świat sztuki będzie cię wzbogacał mentalnie. Kapitał kulturowy szalenie pomaga nawiązywać wartościowe relacje z galerzystami, marszandami oraz artystami. Jeśli chodzi o tych ostatnich, jest on niemal kluczowy, aby utrzymać dobrą znajomość.

SZTUKA I KULTURA DLA WSZYSTKICH!

Tak naprawdę kapitał kulturowy powinien być stale rozwijany przez nas wszystkich, niezależnie od chęci wejścia w rynek sztuki. Pozwala on bowiem na rozwój w wielu dziedzinach życia. A to dlatego, że sztuka i kultura uwrażliwia, uspokaja, łączy ludzi i pomaga w lepszej współpracy. Kiedy kontemplujemy sztukę, możemy wreszcie się zatrzymać z gonitwy dnia codziennego i pozwolić sobie na refleksję. I w końcu: poświęcamy uwagę drugiemu człowiekowi. Tak więc sztuka i kultura należy się każdemu z nas, jednak potrzebny jest wysiłek, czas i determinacja, aby dojść do wyższego poziomu wiedzy. Jednak budowanie tego kapitału zwraca się wielokrotnie.

Bibliografia:

“Sztuka czy biznes. Sekrety antykwariuszy.” Dorota Żaglewska PWN 2018

“Wprost Biznes” - artykuł z 8 lutego 2023 roku “Czy warto inwestować w sztukę? O tych kilku zasadach trzeba pamiętać” Oksana Bagriy

Kamil Szczechowicz

O autorze

Założyciel i właściciel Galerii Hybryda. Sztuką zajmuje się od lat, uczestnicząc w niej jako artysta, kolekcjoner, a także galerzysta. Jest aktywnym badaczem rynku sztuki w Polsce z naciskiem na malarstwo II połowy XX wieku. Za swoją misję uznaje promowanie i zaszczepianie kultury kolekcjonerstwa wśród przedstawicieli młodego pokolenia w Polsce.

Dowiedz się więcej
Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz newsletter

DODATKOWO OTRZYMASZ PDF Z TRZEMA RADAMI JAK KUPOWAĆ DZIEŁA SZTUKI