Picasso w Warszawie - nie przegap tej wystawy

Miał spędzić w Polsce trzy dni...Skończyło się na trzech tygodniach! Picasso został poproszony o udział w Kongresie Pokoju w 1948 roku, który miał się odbyć we Wrocławiu. Dosyć niechętnie, ale jednak zdecydował się na podróż samolotem, której bardzo się bał. Skłoniła go do tego nasza rodaczka wydelegowana z ambasady polskiej we Francji. Nie dawała mu spokoju i stale zachęcała do tej podróży. W końcu zaczął się więc przygotowywać do drogi. Powiedział:

"Jeśli nie pojadę, nigdy się od niej nie uwolnię"
Pablo Picasso na Kongresie Pokoju we Wrocławiu w 1948 roku

I tak w skrócie wyglądał początek podróży Picassa do Polski. To, co wydarzyło się w trakcie samego Kongresu oraz na innych wydarzeniach w Polsce, to temat na osobny artykuł. Dzisiaj skupimy się na wystawie, która może nam tę osobliwą wizytację odświeżyć.

DZIEŁA PICASSA W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

Już 12 października 2023 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie zostanie otwarta wystawa "PICASSO". Będzie można wtedy podziwiać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze takie, jak ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramika, tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wystawa potrwa do 14 stycznia 2024. Są to jednak tylko trzy miesiące, warto więc zaplanować już teraz w swoim harmonogramie to wydarzenie.

Pablo Picasso, Głowa byka zwrócowna w prawo, litografia 1948 (źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie)

GRAFIKI I CERAMIKA PODAROWANE PRZEZ PICASSA

Wyjątkowym atrybutem wystawy będzie pokazanie poloników artysty. Wiele z nich podarował instytucji sam Picasso. Czy znajdzie się wśród nich seria portretów litograficznych zatytułowanych "Kobieta w polskim okryciu"? Zobaczymy. Wiemy na pewno, że Picasso przekazał do muzeum swoje grafiki oraz ceramikę. I wreszcie będzie można je zobaczyć!

Pablo Picasso, Kobieta w fotelu, litografia (źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie)

4 CZĘŚCI WYSTAWY

Wystawa zostanie przedstawiona w czterech częściach. Pierwsza poruszać będzie refleksję artysty na temat piękna. Druga opowie nam o fascynacji Picassa grecką mitologią z licznymi faunami i centaurami. Trzecia część będzie poświęcona ceramice, a czwarta wspomnianym już polonikom. Zapowiada się bardzo interesujący przekrój przez różne etapy twórczości artysty. Ponadto uwzględnienie polskiego akcentu i dzieł podarowanych przez Picasso do polskiej instytucji sprawia, że będzie to wystawa istotna i sentymentalna. Kuratorami wystawy będą: Maria Virgilio Montañeza Arroyo z Museo Casa Natal Picasso w Maladze oraz Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pablo Picasso, Corrida na białym tle, 1948, fajans, farby podszkliwne (źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie)

NIEŚMIERTELNY PICASSO

W tym roku mija 50 lat od śmierci Pablo Picasso. Stało się to okazją do zorganizowania tejże wystawy. Natomiast 82 lata mija od czasu gdy odwiedził Polskę. To dużo i nie dużo, biorąc pod uwagę, jak wielkim zainteresowaniem na całym świecie cieszy się "nieśmiertelna" twórczość Hiszpana z Malagi. Jest w tym wydarzeniu pewien ukłon losu, bowiem miasto, w którym przyszedł na świat Picasso, pożycza jego prace na ekspozycję do kraju, do którego tak niechętnie wybrał się malarz. Wygląda na to, że czas spędzony w naszym kraju był dla niego w pewnym sensie inspirujący, skoro przedłużył przewidywany pobyt z trzech dni do trzech tygodni. Widział m.in. odbudowę Warszawy, odwiedzał muzea oraz spędzał czas z ówczesną elitą. Po powrocie do Francji tworzył litografie z motywem polskiego płaszczyka zakupionego w Krakowie. Jak widać Pablo wyszedł poza swoją strefę komfortu i nie pożałował.

Bibliografia:

Francoise Gilot i Carlton Lake "Żyć z Picassem" Wydawnictwo Literackie, Kraków 1986

Muzeum Narodowe w Warszawie - mnw.art.pl - Wystawy Czasowe/Planowane

Kamil Szczechowicz

O autorze

Założyciel i właściciel Galerii Hybryda. Sztuką zajmuje się od lat, uczestnicząc w niej jako artysta, kolekcjoner, a także galerzysta. Jest aktywnym badaczem rynku sztuki w Polsce z naciskiem na malarstwo II połowy XX wieku. Za swoją misję uznaje promowanie i zaszczepianie kultury kolekcjonerstwa wśród przedstawicieli młodego pokolenia w Polsce.

Dowiedz się więcej
Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz newsletter

DODATKOWO OTRZYMASZ PDF Z TRZEMA RADAMI JAK KUPOWAĆ DZIEŁA SZTUKI